TÁJÉKOZÓDÁS A TÉRKÉPEN, A TEREPEN

Ismeretlen terepen is biztosan mozoghatunk
- ha van jó térképünk,
- ha tudjuk értelmezni a térképet.

Ahhoz, hogy a térképet olvasni, használni tudjuk meg kell ismerkednünk annak tartalmával, sajátos ábrázolási módjával, a térkép és a terep beazonosításának technikájával. A térképen való mérések legegyszerûbb eszközeivel és azok használatával. való megismerkedés a terepi irány, távolság és helymeghatározást teszi lehetõvé.

Mi a térkép?


A térkép a Föld felszínének, ill. a felszín egy részének kicsinyített, vetületi képe, mely bizonyos kritériumok, elõírások szerint készül. A Föld szilárd kérgének külsõ határoló felületét tekintjük esetünkben a Föld felszínének, vagy terepnek. Az ezen elhelyezkedõ természetes és mesterséges tárgyak a tereptárgyak, ezek ábrázolása a térkép síkrajza. A terep térbeli felületének valamilyen felismerhetõ módon való ábrázolása a domborzatrajz.

Egy kis elmélet:

A Föld felülete, a terep szabálytalan, matematikailag leírhatatlan forma. A térkép ennek vetülete egy alapfelületen. Vetítõvonalként a függõvonal (a nehézségi erõ hatásvonala) szolgál. A vetítés alapfelülete a Föld alakját legjobban megközelítõ, matematikailag leírható felület: a Földi Ellipszoid.
Az ellipszoidot úgy kell elképzelnünk, hogy egy ellipszist a kistengelye körül megforgatunk, mikoris a görbe egy forgásfelületet ír le. "Földi"-nek akkor nevezzük az ellipszoidot, ha a forgástengelye azonos a Föld forgástengelyével, s méretei:
a = 6 378 245,00 m,
b = 6 356 863,02 m (Kraszovszkij szerint),
ahol a: az ellipszoid fél nagytengelyét (az egyenlítõ sugarát) jelenti, b pedig a fél kistengelyt (az É-i sark távolságát az egyenlítõ síkjától). A két féltengely különbsége alig 22 km, ezért a Földfelület egy kisebb részének (pl.:Magyarország) ábrázolásánál nem szükséges az ellipszoiddal dolgozni, hanem a számítások egyszerûsítése érdekében az ahhoz a területünkön legjobban illeszkedõ sugarú gömböt (Gauss féle simulógömb) vehetjük alpfelületnek.
Az így értelmezett alapfelület nevezetes elemei: az egyenlítõ, a vele párhuzamos síkok által a felületbõl kimetszett vonalak, a paralel-körök, az egyenlítõ síkjára merõleges, és a forgástengelyt magukba foglaló síkoknak a felülettel alkotott metszésvonalai: a meridiánok. A meridiánok az egyenlítõ vonalát és a paralel-köröket merõlegesen keresztezik, egymást a sarkokon metszik.
A felület egy tetszõleges pontját az un. földrajzi koordinátákkal (két szögérték) jellemezhetjük, azaz, a pontunkon átmenõ meridián síkjának egy egyezményesen kijelölt kezdõmeridián (Greenwich) síkjával bezárt szögével = földrajzi hosszúság, és a pontunkon átmenõ gömbi sugárnak az egyenlítõ síkjával bezárt szögével = földrajzi szélesség.
A térképkészítés további problémája, hogy a gömbfelület nem fektethetõ síkba, a térképtõl viszont elvárjuk, hogy az asztalra kiteríthetõ legyen a rajta végzendõ mérések, szerkesztések miatt. A cél érdekében még egy vetítést kell alkalmazni, melynek során a gömbfelületen definiált pontokat egy síkbafejthetõ felületre visszük át. Ez az újabb felület a magyar térképrendszerben egy hengerpalást, melyet egy alkotó mentén felvágva sík felületté simíthatunk.
A síkon egy sík-koordinátarendszert alkalmazhatunk, így itt már m-ben megadott Y és X értékek a térképi pontok helyhatározói.
A M.o.-on jelenleg alkalmazott síkkoordináta-rendszer +Y tengelye kelet felé, a +X tengelye észak felé mutat. Az origó úgy került elhelyezésre, hogy az egész ország az elsõ síknegyedbe essen. Az Y tengely az ország legdélebbi pontjától néhány km-re délre húzódik, az X tengely azonban a legnyugatibb ponthoz képest 400 km-rel el van tolva Ny. felé. Ez azért történt, hogy egy pont Y és X koordinátái ne legyenek összetéveszthetõk. E rendszerben ugyanis az ország területére esõ bármely pont X koordinátája kisebb 400.000 m-nél, ugyanakkor az Y koordinátája biztosan nagyobb ezen értéknél, tehát, ha véletlenül elfelejtjük a számérték elé az Y, vagy X betût odaírni, akkor is egyértelmûen tudni lehet, hogy melyik melyik. Pl.: a gyakorló-térkép jobb felsõ részén a Csukmáné dûlõben tallálható háromszögelési pont (D) koordinátái:
Y = 578 935 m
X = 90 629 m.
Az állami alaptérképeken a koordináta-tengelyekkel párhuzamos km-hálózat vonalai mindig ki vannak rajzolva, koordinátaértékük a szelvénykeretnél ki van írva.
Céltérképeknél, amilyen pl. a Mecsek turistatérképe, nem az országos koordinátarendszert tüntetik fel, hanem egy helyi rendszert, melynek origója a térképlap DNy-i (bal alsó) sarkánál, vagy annak közelében van. A térképen látható km-hálózati vonalak számozása tehát innen indul, és É, ill. K felé növekszik. Ennek elõnye, hogy kisebb számértékekkel kell dolgoznunk a térképen, hátránya, hogy a mûhold-navigációs mûszereknek (GPS) nem lehet hasznát venni.

A térkép méretaránya

A felhasználó szempontjából a térkép legfontosabb adata a méretarány, vagy régiesen a lépték. A méretarány egy arányszám, mely megadja a térkép kicsinyítési mértékét az eredeti terephez viszonyítva, pontosabban fogalmazva, a térképi és a terepi hosszak egymáshoz való viszonyát.
M = térképi hossz : terepi hossz
Vegyünk egy példát: a turistatérképünk méretaránya 1:40.000, a térképen mért 1mm tehát a valóságban 40.000mm-t, azaz 40m-t jelent.
Amikor a térkép alapján távolságokat határozunk meg (pl.: egy tervezett túra hosszát) nem szabad megfeledkeznünk arról, hogy a térképen mért hossz a két pont valódi, térbeli távolságának az alapfelületen jelentkezõ vetülete, ami mindig rövidebb, mint a terepen valóban legyaloglandó táv. Az eltérés mértéke elsõsorban a domborzai viszonyoktól függ. Sík vidéken elhanyagolható, de pl. egy, a Mecsekhez hasonló, hegyes vidéken a 10-15 %-ot is elérheti, a térképrõl lemért távolságot tehát ilyen arányban növelni kell.

 

A magyarországi állami alaptérképek szelvénybeosztása

Magyarországon az állami alaptérképek az Egységes Országos Térképrendszer (rövidítése:EOTR) keretében készülnek. Az egyes térképlapok határoló vonalai mindig a már ismert országos koordinátarendszer tengelyeivel párhuzamosak.
A rendszer alapja az M =1:100.000 méretarányú térkép. Egy ilyen térképlapon ábrázolt terület nagysága Y irányban 48, X irányban 32 km (a papíron 480x320 mm). A térképszelvények Y tengellyel párhuzamos sorokba, és X irányú oszlopokba rendezõdnek (ábra). A sorok és oszlopok a DNy-i saroktól kezdve számozódnak. Egy szelvény számát az aktuális sor és oszlop egymás mellé írt számai adják, pl. a Pécs környékét ábrázoló M =1:100.000 -es szelvény száma: 14 (1.sz sor, 4.sz oszlop).
A további szabványos méretarányú térképszelvények mindig az elõzõ szelvény negyedelésével keletkeznek az ábrán látható szisztéma szerint. Számozásuk: kötõjellel az alapszelvény száma után íródik a negyedlap sorszáma.
A következõ táblázat a szabványos méretarányokat, a szelvényszámokat és az egy szelvényen ábrázolt terület nagyságát mutatja:

 

Méretarány Szelvényszám Ábrázolt terület Megjegyzés
M =1:100 000 14 48 x 32 km topográfiai
1.50 000 14-3 24 x 16 -"-
1.25 000 14-32 12 x 8 -"-
1.10 000 14-321 6 x 4 -"-
1:4 000 14-321-4 3 x 2 földnyilvántartási
1:2 000 14-321-42 1,5 x 1 -"-
1:1 000 14-321-423 0,75 x 0,5 városmérési

A topográfiai térképek szines nyomással, magasságábrázolással készülnek, a földnyilvántartási és a városmérési térképek a birtokhatárokat és épületeket ábrázolják, kizárólag fekete színnel rajzolva, a magasságábrázolás esetlegestleges. A továbbiakban csak a topográfiai térképekkel foglalkozunk.
Térképek nem csak az EOTR szelvénybeosztása és tartalmi követelményei szerint készülnek. A speciális célu térképek (tematikus, vagy céltérképek) területe szelvénybeosztása, méretaránya és tartalma a feladatához alkalmazkodik. Ilyenek pl. a turistatérképek, vagy a Nemzeti Park saját célra készült céltérképei. A térképszelvények tájolása - ritka kivétellel - ezeknél is az országos rendszerhez igazodik, azaz, ha úgy vesszük kézbe a lapot, hogy a kereten kívüli megírások normálisan olvashatók, akkor a lapon felfelé (a keret oldalvonalával párhuzamosan) van észak, balra Ny, jobbra K, akkor is, ha ez nincs külön feltüntetve. Kivételek is vannak, pl. a Balatont ábrázoló térképek gyakran a tó hossztengelyét veszik alapiránynak, az É. ekkor ferdén, jobbra felfelé mutat. Ilyen esetben az észak-jel mindig fel van rajzolva a térképen.

A térkép tartalma
A térképen látható rajzolatokat két részre szokás bontani. A terepen látható természetes és mesterséges tárgyak, a tereptárgyak térképi megjelenését síkrajznak nevezzük, magának a terepnek a domborzati, magassági viszonyait ábrázoló vonalak összessége pedig a domborzatrajz.
A síkrajz alapszíne a fekete. Vékony vonalakkal vannak megrajzolva a házak, az utak, vasutak, az elektromos- és távközlési vezetékek, keritések, támfalak, gátak, töltések, rézsük, stb. a térképi méretaránynak megfelelõ nagyságban.
Sok olyan tereptárgyat is ábrázolni kell a térképen, melyek a méretaránynak megfelelõ nagyságban kirajzolhatatlanul kicsik lennének. Ezek ábrázolása az egyezményes jelkulcsban rögzített jelekkel történik. Ilyenek pl. a kisebb házak, a felmérési alappontok, emlékmûvek, útszéli keresztek, jellemzõ fák, fasorok stb. (Minél kisebb a méretarány, annál több a csak jelkulcsi jellel ábrázolható tereptárgy.)
Fontos csoportja a jelkulcsi jeleknek a kitöltõ jelek, melyek azt mutatják meg, hogy az a körülhatárolt terület, melyben raszterszerûen elhelyezve láthatók milyen mezõgazdasági mûvelés alatt áll (füves terület, szõlõ, gyümölcsös stb, ahol semilyen kitöltõjelet sem találunk, az szántóföld). A kitöltõjel szín-felülnyomással is párosulhat, pl. a fiatal erdö, a bokros terület, halványzöld (un. raszterzöld), a szálerdõ sötétebb (teljes) zöld felülnyomást kap. Ugyancsak szinezés hívja fel figyelmünket a környezetbõl kiálló magas épületre és a mûutak minõségére (raszter,ill teljes narancsvörös).
Külön meg kell említeni a vízrajzot. Minden vízfelület és vízzel kapcsolatos tereptárgy (pl. kút, forrás) a térképen kék színnel jelenik meg.
A síkrajzot a feliratok (megírások) teszik teljessé. A térképen szereplõ feliratok összességét névrajznak nevezzük.
A domborzatrajz a terepfelület térbeliségének ábrázolását szolgálja. Hosszú fejlõdés eredményeként a mai térképek a terepfelületet szintvonalakkal jelenítik meg. A szintvonal a terep felületének és egy, az alapfelülettel párhuzamos, és attól meghatározott távolságra (=magasság) lévõ felület metszésvonala, vagy másként fogalmazva: a terep azonos magasságú pontjainak sorozója.

 

Érdemes megjegyezni, hogy a magasságmeghatározás alapfelülete nem a már említett Földi-ellipszoid. A null-szint felülete, a Geoid, egy olyan felület, mely a nyugvónak képzelt világtengerek szintjének magasságában (a szárazföldek alatt annak meghoszabbításában) helyezkedik el. További jellemzõje, hogy a nehézségi erõ iránya a felület minden pontján a felületre merõleges (a felület normálisa), és nagysága a felület mentén nem változik (azaz a Geoid a nehézségi erõ equipotenciális felülete). Az így definiált felület egy szabályos gömb lenne, ha a Föld kérgének tömegeloszlása egyenletes lenne. A kéregben azonban tömegeloszlási anomáliák (hegységek, nagy vasérctelepek, ill. mélytengerek, tengeri árkok) vannak, ezért ismét egy matematikailag leírhatatlan felülethez jutottunk. Ez azonban jelen esetben nem zavaró, mert a magasságmeghatározás empirikus úton történik. A Geoid feletti magasságot nevezzük a hétköznapi gyakorlatban tengerszint feletti magasságnak, s ezzel, mint harmadik koordinátával tesszük teljessé az Y,X koordinátákkal a síkon meghatározott tereppontjaink térbeli definícióját.

 

A Geoiddal párhuzamosan, attól, és egymástól meghatározott távolságra elhelyezkedõ felületek seregének és a terepnek a metszésvonalaiként keletkezõ szintvonalsereg, ill. ezeknek a térképen jelentkezõ vetülete jól érzékelteti a domborzat alakját, formai sajátosságait, tehát a terep felismerhetõ (némi gyakorlattal) a térképi szintvonalak alapján. Ugyanakkor bármely, a térképen kijelölt pont magasságát megfelelõ pontossággal le lehet olvasni a szintvonalak segítségével, tehát a szemléletességen kívül a metrikusság

követelményét is kielégíti ez a domborzatábrázolási módszer.
A szintvonalrajz fontos adata az egymást követõ két szomszédos szintvonal közötti magasságkülönbség, az alapszintköz. Ennek értéke - a méretaránnyal együtt - minden szintvonalas térkép margóján meg van adva (az M=1:40.000-es turista-térképünkön ez 20 m).


Az áttekinthetõség érdekében minden negyedik vagy ötödik, de mindenképen kerek számú magasságértékû szintvonalat vastagabb vonallal rajzolnak meg, ezek a fõszintvonalak (esetünkben a kerek százméteresek, azaz minden ötödik). A kisebb, de jellemzõ domborzati formák kifejezésére szükség esetén használják az alapszintköz félértékének megfelelõ felezõ szintvonalat (hosszú szaggatott) és a magassági érték nélküli kiegészítõ szintvonalat (rövid szaggatott vonal).

Bizonyos sûrûséggel (ahol a térkép egyéb rajzai mellett elfér) a szintvonalak magasságértékét felírják (a vonal megszakításába). A magasságszám mindig úgy van megírva, hogy a szám talpa a lejtõ irányába, azaz lefelé áll, tehát nem csak a magasságot, hanem a lejtés irányát is mutatja. (Ez az egyetlen olyan felirat a térképen, mely "fejen" is állhat a többi felirathoz képest pl. egy észak felé lejtõ hegyoldalban.)
A lejtésirányt a szintvonalra merõlegesen álló kis vonalkával, az eséstüskével is jelölik a térképen, fõleg kisméretû, önmagába záródó szintvonalaknál (pl. töbör vagy kúpos hegycsúcs).

A szintvonalak, és minden egyéb, a természetes terepalakulatokat kifejezõ vonal (horhos, metszõdés, tereplépcsõ stb) a térképen barna színû.
A domborzat felismerése a térkép alapján azért fontos, mert a tereptárgyak, a fedettség, a földutak vonala stb az idõk során változhatnak, s ezért egy régebbi térképen alkalmasint a domborzat változatlansága az egyetlen megbízható tájékozódási alap.

MÉRÉSEK, SZERKESZTÉSEK A TÉRKÉPEN

A térképi mérések hosszak (távolságok) és irányok (szögek) meghatározását jelentik.
A hosszmérésre legegyszerûbb mm beosztású vonalzót használni. A mm-ben leolvasott értéket a méretarányszámmal szorozva kapjuk a keresett távolságot. Egyszerûsítés: ha a mm-ben leolvasott értéket úgy szorozzuk a méretarány-számmal, hogy annak utolsó három nulláját elhagyjuk, a távolságot rögtön méterben kapjuk. (Pl. M=1:40.000-es térképen 56,5 mm-t mértünk két pont között, 56,5x40=2260m.)
Görbe vonal (pl. egy tervezett túra útvonala) hosszát úgy határozhatjuk meg kielégítõ pontossággal, hogy apró, egyenesnek tekinthetõ darabkákra bontjuk. A kissebb- nagyobb szakaszokat egy, a vonal mellé illesztett és megfelelõen forgatott papírlap szélére sorban egymás mellé átjelöljük. végül az így "kiegyenesített" hosszat a papír szélén megmérjük és átszámítjuk. Átszámítás helyett a térképlap alsó szélén lévõ vonalas-léptéket is használhatjuk. ezen a távolság közvetlenül m-ben olvasható le.
Szögmérést legtöbbször a tájoló felhasználásával végzünk a térképen, s a terepen egyaránt.
A tájoló térképolvasó-terepjáró emberek számára kialakított mûszer, fõ részei: a mágneses iránytû, ennek tokjául szolgáló, szögbeosztással ellátott forgatható dob és az alaplap.


Korábban a honvédségnél is rendszeresített Besard féle tájolót használták a természetjárók is. Kinyitható fedelén irányzórések vannak, az iránytû helyzete egy tükörben a szemmagasságban tartott mûszer esetén is megfigyelhetõ. A forgatható dob beosztása ÉK-i 6000, vagy DK-i indítású 6400 egység (vonásegység, 1 vonás: az a középponti szög, melynek szárai 1 km távolságban 1 m-re nyilnak). Viszonylag pontos méréseket végezhetünk vele, de kissé nehéz és nehézkes.

 

Ma a laptájoló a turisták legkedveltebb mérõmûszere. A forgatható dobban valamilyen sûrü folyadék csillapítja az acéltû hegyén forgó mágneses iránytû lengését. A dob átlátszó fenéklapján párhuzamos, piros vonalakat találunk. Az iránytû északi fele sárga (foszforeszkáló) festékkel meg van jelölve, ugyanilyen sárga vonalpár jelzi az iránytû É-i végének alaphelyzetét a dob fenéklapján is. A dob külsõ peremén ÉK-i kezdésû, 360 fokos osztás található (É = 0 = 360°, K = 90°, D = 180°, Ny = 270°), a fõégtájakat a kezdõbetük jelzik (az égtájak angol, vagy német neveinek kezdõbetüi, azaz É=Nord, K=East, vagy Ost, D=Sud, Ny=West). A tájoló alaplapja szintén átlátszó mûanyagból készül. Pirossal megrajzolt középvonala az irányvonal, s egyben a forgódob skálájának indexvonala, bal hosszanti oldala (irányzóél) peremén mm-es, vagy valaamilyen lépték szerinti beosztást találunk, ezenkívül lehet rajta lupe és egy kis forgatható gomb (0-tól 9-ig számokkal) a lépésszámlálás megkönnyítésére. A tájoló eleje az iránytû forgódobjától távolabbi, fazettás, és általában szintén beosztással rendelkezõ, rövid oldala. A laptájoló könnyû, kézreálló, könnyen és jól használható eszköz, de pontatlanabb a Besard féle mûszernél.

A laptájoló használata
A laptájolóval mindig szöget mérünk, de azzal a megkötéssel, hogy a mért szög bal szára mindig a mágneses É-i irány. Fogalmazhatjuk úgy is, hogy vele mindig a meghatározandó iránynak az É-i iránytól való eltérését (azimut) tudjuk mérni.
Köztudomású, hogy a mágneses északi irány nem esik pontosan egybe a földrajzi és a térképi északi iránnyal, az eltérés nagysága a helytõl függ de idõben is változik. A természetjáró gyakorlatban e szögeltéréssel (mágneses deklináció) nem foglalkozunk, mert értéke kisebb, mint a tájolóval elérhetõ mérési pontosság. A térkép tájolása laptájolóval: a forgódob beosztásának 0 pontját (N) az indexvonalhoz állítjuk. A tájolót a térképre fektetjük úgy, hogy az alaplap irányzóéle a térkép egyik É-D-i hálózati vonalán legyen, s az eleje É felé mutasson. Ezután a térképet a rajta fekvõ tájolóval együtt addig forgatjuk, amíg a mágnestû É-i vége a helyére (a két sárga vonal közé) nem kerül. A térkép É-i iránya így megegyezik a valódi É-kal, tehát a tájolást elvégeztük.

ALAPFELADAT: határozzuk meg két térképen kijelölt pont összekötõ egyenesének irányát: a tájolót úgy helyezzük a térképre, hogy az alaplap irányzóéle a meghatározandó vonalon legyen. A tájolót leszorítva a dobot addig forgatjuk, míg az alján látható piros vonalak a térkép észak-déli hálózati vonalaival párhuzamosak nem lesznek, s a dob É-i iránya a térkép É-i irányába nem mutat. Az irány szögértékét a dob beosztásán, az indexvonalnál olvashatjuk le. A mûvelethez a térképet nem kell tájolni, a mágnestû helyzetét nem kell figyelni!

Az elõbb a térképen meghatározott irány kitûzése a terepen: a tájolót leemeljük a térképrõl, jobb tenyerünkre fektetjük, hogy a dob felénk, a tájoló eleje az ujjaink felé kerüljön. A karunkat kissé elõre nyujtva addig forgunk, amíg a mágnestû É-i vége a dob É jeléhez nem kerül. Ebben a helyzetben a tájoló irányzó éle a térképen meghatározott irányba mutat.
A leírt alapfeladat mûveleteinek fordított sorrendben való elvégzésével terepi irányt tudunk meghatározni, ill. a térképre átvinni.

 

Helymeghatározási feladatok térképen, tájolóval

Oldalmetszés: a legegyszerûbb helymeghatározási módszer. Olyan esetben alkalmazható, amikor tudom, hogy a térképen feltüntetett valamely vonalon vagyok (pl. úton, nyiladékon), de nem tudom, hogy azon hol? A mûvelet végrehajtásához szükséges, hogy olyan helyen legyek, ahonnan van kilátás, és legalább egy olyan tereptárgyat látok, amit a térképen egyértelmûen azonosítani tudok.
A tájoló irányzóélét a beazonosított tereptárgy felé tartom, és a forgódobot a mágnestûre forgatom (a tû É-i vége a dob két sárga vonása között legyen). Ezután a tájolót a térképlapra fektetem úgy, hogy az irányzóél eleje a megirányzott tereptárgy térképi helyén legyen, majd e pont körül addig forgatom az egész tájolót, míg a dob alján lévõ piros vonalak a térkép É-D-i hálózati vonalaival párhuzamos helyzetbe nem kerülnek, s a dob N jelzése É felé nem áll. (A mágnestû helyzete most közömbös, azzal nem kell foglalkozni.) Álláspontom ott van, ahol a tájoló irányzóéle a haladási vonalam térképi vonalát metszi.

Példa: a régi 6-os úton haladok, Mecsek turistatérképem és tájolóm is van. Szeretném tudni pontosan, hogy hol járok most éppen? Kb. D-i irányban a martonfai templom tornyát látom. A tájolóval megirányzom a tornyot és a dobot ráforgatom a mágnestûre (a dobon 143°-ot olvashatok le, de ha a helyszínen végzem a mérést, nem kell leolvasni). A térképen megkeresem a martonfai templom jelét. Az irányzóélet a jelhez illesztve az egész tájolót forgatom, s amikor a dob piros vonalai párhuzamosak a térképi É-D iránnyal vékony ceruzavonalat húzok a tájoló irányzóéle mellett a megirányzott pont térképi helyétõl magam felé. Ahol a ceruzavonás metszi az út térképi vonalát ott állok. (A meghatározott pont koordinátái: K:22.860m, É:9.440m.)

Elõmetszéssel olyan pont térképi helyét tudom meghatározni, melyet látok ugyan több helyrõl is messzirõl, de megközelíteni nem tudom. Ez esetben legalább két olyan helyet kell keresnem, ahonnan a meghatározandó tárgyat látom, és amit a térképen is egyértelmûen azonosítani tudok. Mindkét helyre el kell mennem, és irányt kell róluk mérnem a meghatározandó pontra ugyanúgy, ahogy az elõzõ feladatnál a toronyra. A térképen azonban most ismerem álláspontomat, tehát a tájoló irányzóélének most a dob felöli végét illesztem az álláspontra, s e körül forgatom az egész tájolót a vonalak párhuzamosságáig. Ekkor a tájolót a térképre leszorítva az irányzóél mellett a tájoló eleje felé húzok egy ceruzavonalat. A mûveletsort a másik állásponton is végrehajtom. A két vonal a meghatározandó pont térképi helyén metszi egymást. Az elõmetszés akkor ad pontos eredményt, ha az álláspontok jó kiválasztása következtében a vonalak közel derékszögben metszik egymást.


Példa: látok egy tornyot, de nem tudom melyik falu templomáé. A Zengõrõl 226°-ot, majd a Hármashegyrõl ugyanazt a tornyot irányozva 148°-ot olvasok le a forgódob skáláján. Tulajdonképen nem is kell leolvasnom, hanem rögtön illesztem a térképen az álláspontom térképjeléhez a tájolóm irányzóélét, s a tájolót beforgatva az irányzóél mellett elõrefelé vonalat húzok. Mindkét álláspontról meghúzva avonalat a két vonal metszéspontja jelöli ki a bemért pontot (Hosszúhetény temploma).



Hátrametszés segítségével az álláspontom helyét tudom meghatározni a térképen. Legalább két biztosan azonosítható tereptárgyat kell látnom és mérnem. A feladat végrehajtása tulajdonképen az oldalmetszéshez hasonló, azzal a különbséggel, hogy most nincs út. Az álláspont helyét a két irányra végzett iránymérés nyomán a térképre (hátrafelé) húzott vonalak metszéspontja adja meg. Jó, ha a két vonal meredeken metszi egymást, egymáshoz közeli pontokra végzett mérés lapos, pontatlan metszést ad. A szerkesztést lehetõleg hegyes, nem túl puha ceruzával végezzük.


Példa:
Hol állok, ha a Zengõ csúcsát 158° alatt, a Hármashegyét 225° alatt látom? A Zengõ megirányzása után a tájoló irányzóélének elejét a térképen a Zengõ ábrájára illesztem, a tájolót e pont körül beforgatva (a dob alján lévõ vonalak a térkép É-D-i vonalaival való párhuzamosságig) az irányzóél mellett vonalat húzok. Ugyanígy teszek a Hármashegy megirányzása után is. A két vonal metszéspontja jelöli ki a térképen az álláspontomat (K: 23.480m, É: 16.880m, magasság /a térképrõl leolvasva/: 520m).

Sok sikeres túrát, kevés keverést!

Dr. Novotny Iván
2002.