Többnapos kerékpártúra tudnivalói

Ha valakiben megfogalmazódott egy többnapos túra gondolata, azt komoly elõkészítésnek kell követnie. Barátokat, ismerõsöket kell toborozni, hogy csapatot alkothassanak. A csapat tagjainak össze kell kovácsolódnia. Ennek legjobb módja a többszöri együtt túrázás egy-egy napra. Fontos, hogy a csapat tagjainak edzettségi színvonala közel azonos legyen. Másik fontos szempont a kerékpárok mûszaki állapota. Indulás elõtt a bringáknak a lehetõ legjobb állapotban kell lenniük. Az egynapos edzõtúrákat használjuk fel kerékpárunk mûszaki tesztelésére, és az észrevett hibákat otthon vagy szakmûhelyben javítsuk meg.

A többnapos kerékpártúrán csak edzetten, jól felkészített kerékpárral vegyünk részt.

A túrára válasszunk túravezetõt. Feladata a csapat érdekeinek képviselete, a tagok összefogása. A túra sikere érdekében el kell fogadnunk a túravezetõ döntéseit, amiket úgy hozott, hogy a többség érdekeit szolgálja. A túravezetõ válasszon útvonalat, és azt egy kellemes estén beszélje meg a többiekkel, akár egy tábortûzzel vagy kerti piknikkel egybekötve. A túra útvonalon gyûjtsük össze a látnivalókat, valamint az oda szóló leírásokat. A túra távját úgy válasszuk meg, hogy a csapat minden tagjának megfelelõ legyen. Készítsünk napi ütemtervet, melyik nap hova szeretnénk eljutni. Hosszabb túra esetén iktassunk be pihenõnapot is. A pihenõnap programja lehet városnézés, strandolás vagy esetleg erdei túra.

Fel kell készülnünk arra is, hogy a túra során valamelyik túratársunk kimerül, nem tud tovább menni, esetleg valamelyikünk kerékpárjában történt komolyabb meghibásodás, amit a helyszínen nem tudunk megjavítani. Ekkor mérlegelnünk kell: tudunk-e tovább maradni azon a helyen, túratársunk felépül-e, orvosi ellátásban tudjuk-e részesíteni, a kerékpárt közeli szakmûhelyben tudjuk-e javíttatni, vagy társunk esetleg egy kísérõvel vonattal hazautazzon-e. Mindezek a bosszúságok a jó felkészüléssel elkerülhetõk.

Mit vigyünk magunkkal és hova pakoljuk?

Célszerû egy papírra összeírni azt a listát, amit a túrákra el szoktunk vinni magunkkal, hogy a következõ túrára már könnyebben összekészüljünk. A lista készítésénél szem elõtt kell tartani azt, hogy mindent el is kell pakolni és a megpakolt biciklivel még fel is kell tekerni a hegyre.

Javasolt a kerékpár hátsó csomagtartójára felszerelni egy úgynevezett hátsó táskát, amely bal és jobboldali oldalrészbõl és egy felsõ táskából áll. A táska vízhatlan legyen. Nem célszerû, ha a táska három része csatokkal van egymáshoz rögzítve, mert azt nehéz rendesen a kerékpárra erõsíteni. Legyen inkább egybevarrt. A hátsó táskára nylonzsákban elhelyezhetjük a sátrat és a hálózsákot, amit gumipókkal rögzíthetünk. A kormányra szereljünk kormánytáskát, aminek felsõ részén térképtartó van. A térképtartó ne legyen kicsi, mert sajnos ilyenek is kaphatók. Szoktak az elsõ kerék két oldalára keréktáskákat is felszerelni, de szerintem ez már felesleges. A másik két táskába is elfér az, amire tényleg szükségünk van.

A felszerelések közül nem kell mindenkinek mindent vinni. Amit lehet, osszuk be egymás között.

Élelmiszert ne vigyünk túl sokat. A falvakban minden nap (vasárnap kivételével) bevásárolhatunk. Biztonság kedvéért kis mennyiségû tartós élelmiszer mindig legyen nálunk tartalékban, gondolva arra, ha alulméreteztük a napi bevásárlást, vagy hétvégén zárva vannak az üzletek. A falvakban elõfordulhat az is, hogy csak annyi kenyeret, tejet rendelnek az üzletbe, amennyire a falu lakosságának szüksége van, és nem számítanak nagyobb létszámú túristára. Ezért ne hagyjuk az utolsó pillanatra a bevásárlást.

Kerékpárok éjjeli lezárása

A kerékpárokat éjszakára ha lehet, tegyük zárható helyre. Ha nincs ilyen lehetõség, akkor fektessük õket egy kupacba, vigyázva arra, hogy ne nyúzzuk le a másik gépérõl a festéket, és több zárral zárjuk össze õket, hogy egy összezárt kupacot alkossanak. Esetlek egy fa köré is zárhatjuk õket. Arra vigyázzunk, hogy senki ne veszítse el a kulcsot! Ami értékes és könnyen mozdítható (pl.: kilométer óra) vegyük le. Beélesíthetünk 1 db kerékpár-riasztót is.

Napi idõbeosztás

Reggel korán keljünk. Reggelizés közben szárítsuk meg a napon a sátrat a harmattól illetve esõvíztõl. Az indulást még a meleg beállta elõttre tervezzük. Délelõtt tegyük meg a napi tervezett táv felét, esetleg egyharmadát. Délben tartsunk hosszabb pihenõt. Akár egy látnivaló megtekintésével, akár egy útszéli fa árnyékában hûsülve, sziesztázva. Ekkor fogyasszuk el hideg ebédünket. A kora délutáni órákban, mikor már a nagy forróság elmúlt, induljunk tovább. Továbbra is tekintsük meg a jelentõsebb látnivalókat. Este keressünk táborhelyet. Itt verjük fel sátrainkat és fõzzünk kiadósabb, meleg vacsorát. Javasolt a levespor egy kis tésztával besûrítve, de sokféle egyszerû ételt is ki lehet találni. Este tábortûznél feleleveníthetjük a nap élményeit és megbeszélhetjük a másnapi tervet.

Jó felkészülést és élményekben gazdag túrát kíván:

Keményfi Balázs
Pécsi Túrakerékpáros és Környezetvédõ Klub
1998.



[Kezdőlap] [Rólunk] [Túrák] [Beszámolók] [Túraútvonalak] [Kerékváros]
[Gubacsos kulcsosház] [Környezetvédelem] [Kerékpáros közlekedés] [Csatlakozz!] [Egyéb]