Neusiedler Jenő Nagykanizsán született 1891. június 26-án, vitéz dr Arató Jenő* meghalt Budapesten 1979. május 22-én. E két évszám között egy század 88 évének történései: két világháború, két hadifogság, több rendszerváltás és alkotó békeévek, gazdag családi élet a négy fiúgyermekkel. És ezt a hosszú életet végigkísérte a naplóírás: sikerült hazahozni a szibériai hadifogolytáborban készített feljegyzéseket, 28 füzetben újra és újra legépelni, feldolgozni és az utódoknak hagyományozni. Az eredeti feljegyzések alapján készült az „Életem” három kötete és a „Háborús napló”.

 

*A névmagyarosítás Neusiedlerről  Aratóra 1926 júniusában történt, amikor vitézzé avatták a fronton szerzett érdemeiért (Vielkopolei ütközetben tanúsított helytállásáért ezüst vitézségi érmet kapott).

 

A szöveges részt gazdag és értékes fényképanyag egészíti ki: többek között eddig ismeretlen fronton készült felvételek és az igazán kuriózumnak számító szibériai hadifogoly életet bemutató fényképek. A hadtörténészek figyelmére méltók lehetnek a fronton készített, saját és ellenséges csapatok elhelyezkedését mutató színes térképvázlatok.

 

Nemcsak az embereknek, a könyveknek is megvan a maguk sorsa*. A szerző felesége halála után befejezte a naplóírást. Példásan szerkesztett, lezárt irodalmi életmű, amit maga után hagyott. Még életében gondoskodott a napló további sorsáról:

 

Kodolányi János: Kántor József megdicsőülése c. könyvében a törvényszéki bíró alakjában a kortársak közül többen ráismertek dr Arató Jenőre:

                    Kodolányi János: Kántor József megdicsőülése (1925) - 340. oldal

 

A Kodolányi János által megrajzolt bíró alakja – kiszállás Szentdienesre, 1932.

 

 

Pécs, 2007. december 15.

 

 

                                                                                Arató Csongor

                                                                      acsongor@freemail.hu

 

 

* Habent sua fata libri - a könyveknek is megvan a sorsa (Terentius Maurus)